Optimální čas pro cvičení po jídle – Chytrý průvodce pro zdravý životní styl

Optimální čas pro cvičení po jídle – Chytrý průvodce pro zdravý životní styl pro, 31 2023

Proč je důležité čekat s cvičením po jídle?

Každý z nás to zná. Ten pocit, když máme po pořádném obědě a myslíme na to, že bychom měli něco dělat pro své tělo. Ale jak dlouho bychom měli počkat, než se vrhneme do sportovních aktivit? Tělo potřebuje čas na trávení a pokud začneme cvičit příliš brzy, může nám být nevolno, můžeme pociťovat křeče nebo alespoň snížený výkon. Cvičení hned po jídle také zatěžuje trávicí systém, který musí zvládnout nejen trávení, ale i dodávání energie svalům. Z toho důvodu se doporučuje, čekat po jídle určitý čas. Jaký je ten správný? Podívejme se na to podrobněji.

Jak dlouhá by měla být pauza mezi jídlem a cvičením?

Neexistuje jednotná odpověď pro každého, protože každý organismus reaguje na fyzickou námahu po jídle trochu jinak. V závislosti na tom, jak jste těžký jídlo snědli, se doporučuje čekat od 30 minut do 2 hodin. Lehké svačiny, jako jsou ovoce nebo jogurt, stráví tělo rychleji a tak můžete s cvičením začít dříve. Na druhou stranu, po těžkém obědě nebo večeři, plné tuků a bílkovin, by cvičení mělo počkat alespoň dvě hodiny, čímž dáte trávicímu systému dostatečný čas na to, aby se pokusil zpracovat přijaté živiny.

Co se děje v těle během trávení?

Trávení je komplexní proces, při kterém tělo rozkládá potravu na užitečné živiny. Během tohoto procesu se v těle aktivuje řada mechanismů, včetně zvýšeného průtoku krve do trávicího traktu, což pomáhá při rozkladu a absorpci živin. Když cvičíme, tělo potřebuje přesměrovat krev do svalů, aby zajistilo dostatečný přísun kyslíku a energie. Pokud je trávicí systém plně vytížen, nedostane se dostatek krve do svalů, což může vést k snížení výkonu a nepříjemným pocity během cvičení.

Jaké typy cviků jsou ideální v závislosti na čase od posledního jídla?

Pokud jste počkali dostatečnou dobu po jídle, můžete se věnovat jakémukoliv typu cvičení. Pokud jste se rozhodli cvičit dříve, měli byste volit méně intenzivní a náročné aktivity. Chůze, jemné protažení, nebo lehký jógový flow jsou vhodné aktivity, které můžete zařadit, pokud jste nečekali dostatečně dlouho. Naopak, v případě, že jste dodrželi alespoň dvouhodinovou pauzu, můžete s klidným srdcem zatížit své tělo i intenzivnějším tréninkem, jako je běh, plavání, silový trénink nebo třeba spinning.

© 2024. Všechna práva vyhrazena.