Co nejíst před spaním? Seznam potravin, které byste měli vyhnout

Co nejíst před spaním? Seznam potravin, které byste měli vyhnout dub, 26 2024

Obecné rady k nočnímu jídlení

Jíst či nejíst před spaním? Tato dilema řeší mnoho z nás. Přestože občasný lehký snack neškodí, existují potraviny které byste měli raději před spaním vynechat. Časté přejídání nebo konzumace těžkých jídel může vést k problémům se spánkem, jako jsou noční můry nebo nespavost. Není tedy jen o tom, co jíte, ale i o tom, jak mnoho a kdy. Pojďme se podívat na to, co byste měli vyřadit ze svého večerního jídelníčku.

Je známo, že těžká jídla a tučné pokrmy zatěžují trávicí systém, který by měl během noci odpočívat. To nemusí nutně znamenat, že musíte jít hladoví do postele, ale vybírat byste měli pečlivě. A nezapomeňte, že i to, co pijete, má velký význam.

Specifické potraviny a nápoje ke zvážení

Káva, čokoláda, těžká jídla nebo třeba jídla s vysokým obsahem cukru – to vše může negativně ovlivnit váš spánek. Z kofeinu jste možná unavení, ale současně může vést ke zvýšené aktivitě mozgu, která brání usínání. U čokolády je to obdobné, a to hlavně u tmavé čokolády, která obsahuje větší množství kofeinu.

Potíže může způsobit i přejídání pikantních jídel, která mohou vyvolávat pálení žáhy nebo jiné zažívací potíže. Obecně platí, že jídla s vysokým obsahem cukru a tuků by měla být omezena zejména ve večerních hodinách. Spíše než velké množství těžké jídlo, zkuste lehkou večeři, která podpoří klidný a nerušený spánek.

Tipy pro zdravější večeře a lepší spánek

Jak tedy večeřet, aby vaše noc byla klidná a spánek hluboký? Začněte tím, že večer omezíte porce. Malé, lehké večeře jsou méně náročné pro trávicí systém a pomáhají tělu lépe se připravit na noční odpočinek. Zahrnout do večerního jídelníčku můžete například jogurt s nízkým obsahem tuku, celozrnné obiloviny nebo ovoce.

Výběr potravin, které jsou bohaté na tryptofan, vitamin B a magnesium, může také pomoci zlepšit kvalitu spánku. Například banány, mandlové mléko nebo celozrnné pečivo jsou skvělými volbami pro ty, kteří chtějí ve večerních hodinách konzumovat něco zdravějšího.

© 2024. Všechna práva vyhrazena.